piłka z korka

Korek naturalny – pochodzenie i właściwości najbardziej unikalnego surowca na świecie

Korek jest potoczną nazwą kory, która porasta dęby korkowe, wiecznie zielone drzewach. Ojczyzną dębu korkowego jest niewątpliwie Portugalia, ale rośnie on również w innych krajach na terenie basenu Morza Śródziemnego (Marko, Tunezja, Francja). Dęby korkowe żyją przeciętnie około 150 lat i wytwarzają korę o jednolitej budowie. To ona jest właśnie najcenniejszym surowcem, który jest pozyskiwany z dębu, bez żadnej szkody dla samego drzewa. Kora jest zrywana co około 9 lat, tylko przez wykwalifikowanych pracowników, w określonym czasie w ciągu roku, kiedy to drzewo rośnie i wytwarza szybko nową korę.
kork artystycznie
Zerwana kora jest składowana na powietrzu przez kilka tygodni, a następnie poddawana gotowaniu nad parą lub w wodzie, żeby usunąć z niej pozostałą florę, faunę, soki i garbniki. Proces ten przekłada się na miękkość i giętkość kory. Surową korę, którą możemy wykorzystać na wiele sposobów, znajdziemy tutaj.

Wszechstronne właściwości korka

Korek jest surowcem o tak unikalnych właściwościach, że do tej pory żadna inna technologia nie zdołała go naśladować. Jako surowiec w 100% naturalny jest ekologiczny i podlega całkowitemu recyklingowi. Poza tym wyróżnia się szeregiem różnych właściwości.

Trwałość

Korek jest surowcem, który mimo upływu lat prawie się nie starzeje i nie traci swoich właściwości. Nie trzeba go stale impregnować. W niektórych środowiskach jak woda morska, jest nawet dodatkowo konserwowany. Zachowuje niezwykłe właściwości mechaniczne w dużym przedziale temperatur. Jest odporny na nacisk i kruszenie.
pojemnik na pieprz

Lekkość

Prawie 90% objętości korka stanowi powietrze, co sprawia, że jest lżejszy od wody i nią nie nasiąka, co czyni go materiałem niezatapialnym.

Obojętność chemiczna

Korek nie przepuszcza cieczy i gazów, a także nie wchodzi w reakcje chemiczne z innymi substancjami. Jest obojętny dla zdrowia. Nie posiada smaku ani zapachu. Dzięki temu jest surowcem idealnym dla alergików.

Elastyczność

Błony komórkowe, z których składa się korek, są niezwykle giętkie. Dzięki temu korek jest elastyczny i szybko powraca do poprzedniej postaci, nawet po długotrwałym nacisku, nie nosząc na sobie śladów deformacji.
kapsle

Nieprzepuszczalność

Korek posiada w sowim składzie suberynę i taniny, które są nieprzepuszczalne dla cieczy, gazów, a także sprawiają, że korek jest odporny na gnicie i działanie wilgoci. Nie pochłania również pary wodnej, co sprawia, że jest doskonałym materiałem na ściany czy sufity w pomieszczeniach, które narażone są na występowanie wilgoci. Korek posiada niewątpliwe najniższą higroskopijność z dostępnych na rynku materiałów. Dzięki temu nie powstają na nim zacieki z osadzającego się kurzu, co przekłada się na brak wystąpienia pleśni i grzybów.
Korek dzięki tak unikalnym właściwościom, znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach życia codziennego. Poprzez dzisiejsze udoskonalenia technologiczne parametry korka można wykorzystywać jak nigdy wcześniej, tym bardziej, że nie narusza on równowagi ekologicznej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *